Wiele osób uważa, że podróżowanie kamperem jest fajne, nawet jeśli jeszcze nie miało okazji spróbować tego typu przygody. Z wynajęciem odpowiedniego samochodu, do którego prowadzenia nie potrzeba żadnych dodatkowych uprawnień (poza posiadaniem prawa jazdy kategorii B), nie będzie większego problemu. Wypożyczalni kamperów w Polsce jest dużo. Wynajem nie jest tani i najczęściej wiąże się z koniecznością wpłaty kaucji, zwracanej po oddaniu nieuszkodzonego pojazdu. Z drugiej strony za pobyt w hotelu i dojazd do niego też trzeba zapłacić – i to nieraz całkiem dużą kwotę.
Do podróżowania kamperem warto się przygotować. Przede wszystkim zarezerwować czas i opracować trasę – taki pojazd porusza się znacznie wolniej niż zwykły samochód i nie wszędzie można nim wjechać, zaparkować czy podłączyć się do prądu. Dlatego dobrze jest z góry określić czas trwania wyprawy i miejsca, w których będziecie zatrzymywać się na dłużej. Musicie przewidzieć także, że od czasu do czasu trzeba będzie opróżniać zbiornik na nieczystości, co jest możliwe tylko w ściśle określonych miejscach (i często odpłatnie). Mimo tego, że kampery z wypożyczalni są zazwyczaj dobrze wyposażone (np. w sprzęty niezbędne do gotowania), warto zadbać o elementy, które pozwolą Wam nieco powiększyć przestrzeń życiową, rozciągając ją także na zewnątrz, takie jak stolik i krzesła, leżaki i zadaszenie (jeśli pojazd nie jest standardowo wyposażony w markizę). Wiele osób zabiera także własne rowery (kampery często mają mocowanie na nie) czy sprzęt pływający (dmuchane kajaki czy pontony powinny zmieścić się w luku bagażowym), dzięki temu mogą zwiedzać okolicę szlakami rowerowymi czy wodnymi. To dosyć ważne, bo często w wiele miejsc nie dotrzecie swoim kamperem.
Jeśli już zdecydujecie się na odwiedzenie Warmii i Mazur kamperem, to nagrodą będzie możliwość biwakowania w miejscach, gdzie nie uświadczycie innych możliwości zatrzymania się – na skrajach lasów, bezpośrednio nad brzegami krystalicznie czystych jezior, gdzie będzie Was co rano budził świergot ptaków, a usypiać melodyjne cykanie świerszczy. Poniżej polecamy Wam kilka takich miejsc, które oprócz malowniczej lokalizacji oferują także infrastrukturę, czyniącą Wasz pobyt kamperem maksymalnie komfortowym.
Camping Tumiany
Camping Tumiany położony jest na głównym szlaku kajakowym rzek Dadaj, Pisa i Łyna. Lokalizacja jest niezwykle malownicza – dwa jeziora otaczające ośrodek oraz las rozpościerający się dookoła to duże atuty, czyniące to miejsce wyjątkowym. Jeśli zechcecie zatrzymać się tu na dłużej, czeka na Was rozbudowana baza sportowo-rekreacyjna. Spływy kajakowe, wycieczki piesze i rowerowe, przejażdżki konne, fitness na pomoście, rejsy rowerami wodnymi i łodziami, turnieje tenisowe i piłki siatkowej, kąpiel w jeziorze i plażowanie na piaszczystej plaży należącej do ośrodka – to wszystko czeka na Was w Tumianach. Jeśli zgłodniejecie, nie będziecie musieli daleko szukać odpowiedniego miejsca. Na kempingu działa restauracja „Z widokiem”, która serwuje pyszną kuchnię regionalną, smaczne ryby oraz swojski chleb wypiekany na miejscu.
Wagabunda w Mikołajkach
Jeśli lubicie modne, tętniące życiem kurorty, ale nie chcecie mieszkać w centrum wydarzeń, wybierzcie się do Ośrodka Wypoczynkowego Wagabunda, mieszczącego się w słynnych Mikołajkach. Znajdziecie tu trawiaste, bogate w zieleń, przestronne pole namiotowe oraz stanowiska dla caravaningu ze wszelkimi udogodnieniami, które gwarantują udany wypoczynek na łonie przyrody. Na terenie obiektu znajduje się także jadalnia z domowymi posiłkami oraz bar, który serwuje m.in. dania ze świeżych ryb z okolicznych jezior.
Pajda Mazur
Ośrodek Pajda Mazur jest położony w miejscowości Kątno nad samym jeziorem Szeląg Wielki. Na jego terenie znajdują się wyjątkowe domki na wodzie, domki drewniane, nowoczesne apartamenty, stanowiska kamperowe i caravaningowe, pole namiotowe oraz restauracja z wyśmienitą regionalną, mazurską kuchnią i samodzielnie wypiekanym chlebem. Obiekt ma bezpośredni dostęp do jeziora, prywatne molo, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz przyjazne dzieciom kąpielisko. W Pajdzie Mazur nie będziecie się nudzić – w sezonie organizowane są tu warsztaty i animacje dla dzieci, ogniska, grille i imprezy z muzyką. Sam kemping oferuje podłączenia do prądu i wody, nowoczesne, przestronne sanitariaty z ciepłą wodą 24/7, WC chemiczne, zmywalnię naczyń i pralkę.
Camping Dłużek
Camping Dłużek, położony nad pięknym i czystym jeziorem Dłużek, otacza zewsząd stary, mazurski las. Jest to miejsce idealne na wypoczynek w bliskim kontakcie z naturą, spokojne i oddalone od miejskiego gwaru. Do dyspozycji gości przygotowano teren o powierzchni ok. 2 ha z miejscami przeznaczonymi dla przyczep kempingowych, kamperów oraz namiotów. Tutaj będziecie biwakować nad samą wodą i w bezpośredniej bliskości lasu. Do Waszej dyspozycji będzie przepiękna plaża z pomostem, także wędkarskim, oraz plac zabaw dla dzieci. Aktywny wypoczynek zapewni wypożyczalnia rowerów, sprzętu wodnego, łodzi wędkarskich czy organizowane tu spływy kajakowe. Na terenie kempingu znajduje się sklep z minibarem, wiata biesiadna z kominkiem, ujęcia wody, wiata z wędzarnią, wyznaczone miejsce na ognisko oraz doskonale wyposażony punkt sanitarny z WC, prysznicami, zmywalnią i pralnią.
Camping Rydzewo
Camping Rydzewo położony jest w pięknej turystycznej wsi Rydzewo, znajdującej się w okolicy Giżycka. Usytuowany jest bezpośrednio nad brzegiem jeziora Niegocin, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Płytkie zejście do jeziora tworzy naturalne kąpielisko z piaszczystą plażą, z której rozpościera się piękny widok na Giżycko i port Ekomarina.
Nad Zatoką Wygryny
Zielony teren pomiędzy zabudowaniami ośrodka a jeziorem przeznaczono na pole kempingowe, które oferuje podłączenia elektryczne i wodne, bazę sanitarną (WC, natryski, pralka) oraz niestrzeżone kąpielisko. Na terenie pola, nad jeziorem znajduje się duża, drewniana altana z paleniskiem i grillem. Wieczory można więc spędzić na świeżym powietrzu, przy ognisku.
Camping 61
Położony w pobliżu centrum Elbląga, co nie przeszkadza odpoczywać w tym miejscu w ciszy i spokoju. Dzięki częściowemu zadrzewieniu można znaleźć dogodne dla siebie miejsce – bardziej lub mniej słoneczne. Na campingu można rozbić się również z własnym namiotem. Nocowanie pod namiotem nie musi odbywać się bez wygód – skorzystasz z ciepłej i przytulnej łazienki, podłączenia do prądu, oraz wyposażonej kuchni czy pralki. Czas wolny można tu spędzić wypożyczając rower lub rower wodny, wędkując, grillując, grając w ping-ponga lub siatkówkę, dla najmłodszych jest również plac zabaw z trampoliną. |
Opracowanie: Kamila Górecka-Kirwiel