Iława to przepiękne miasto, położone w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na południowym krańcu Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce. W granicach miasta znajduje się największa wyspa śródziemna Polski, Wielka Żuława, która w okresie od października do kwietnia staje się bezludna.
Iława to wspaniałe miejsce dla turystyki lądowej i raj dla żeglarzy. Liczne jeziora, piękne lasy i urozmaicona rzeźba terenu stanowią o jej dużej atrakcyjności. Rozwija się tu szeroko uprawiana turystyka piesza, rowerowa oraz wodna. Dodatkowym magnesem są liczne szlaki kajakowe, obejmujące swoimi trasami okoliczne akweny i miejscowości.
Na turystów czeka tu urozmaicona baza turystyczna, w skład której wchodzą hotele o różnym standardzie, pensjonaty, pokoje gościnne, przystanie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, rowerów, a także restauracje i kawiarnie.
Świadkami bogatej przeszłości miasta są liczne zabytki miasta i okolic. Amatorzy historii spotkają na swojej drodze stare kościoły, kapliczki, ruiny pałaców czy zamków, a spragnieni mocnych wrażeń mogą zafundować sobie dużą dawkę dobrej zabawy podczas imprez odbywających się w sezonie.
Dobra dostępność komunikacyjna sprawia, że do Iławy dotrzeć można każdym środkiem transportu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pociąg Pendolino, który z Warszawy do Iławy jedzie tylko 1 h 34 min, natomiast z Krakowa – niecałych 5 godzin. Istotnym atutem Iławy jest także połączenie Jezioraka z Kanałem Elbląskim, które otwiera drogę wodną dla żeglarzy i motorowodniaków.
Jezioro Jeziorak – jedyne takie w Polsce
Jeziorak doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych. To także przyjazne miejsce dla miłośników windsurfingu i nurkowania. Aby skorzystać z uroków bycia nad najdłuższym jeziorem w Polsce, nie trzeba posiadać własnego wyposażenia, bowiem istnieją wypożyczalnie sprzętu wodnego, w których bez trudu można wynająć kajaki, canoe, rowery wodne czy skutery. Wytrawni żeglarze mogą skorzystać także z możliwości wyczarterowania zarówno jachtów żaglowych, jak i łodzi motorowych , których w Iławie i okolicach również nie brakuje.
Jeziorak jest bogaty w różnorodne gatunki ryb, takie jak: lin, sum, sandacz, tołpyga, szczupak, węgorz, karaś, leszcz, płoć czy karp. Jest to miejsce życia wielu gatunków ptaków. Wśród trzcinowisk gnieżdżą się: kaczki, perkozy, łyski, bąki, bączki, trzcinniczki i błotniaki stawowe. Jeziorak jest terenem polowań bielika rybołowa, a na jednej z wysp Jezioraka gnieżdżą się kormorany i czaple. Poza tym żyją tu: łabędzie, mewy, kokoszki i żurawie. Jeziorak jest również tematem książki Nowe przygody Pana Samochodzika, której tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej.
Od maja do października po jeziorze można udać się w wodną wyprawę tramwajem miejskim – o nazwie ILAVIA. Trasa wiedzie z akwenu Małego Jezioraka w stronę Dużego Jezioraka. Po opłynięciu wyspy Wielka Żuława statek wraca do miejsca, z którego wyruszył. Warto dodać, że na Wielkiej Żuławie, mającej stałe połączenie promowe z lądem, funkcjonuje dziś kilka ośrodków wypoczynkowych, które cieszą się zainteresowaniem w sezonie turystycznym.
Miasto kultury, sportu i rekreacji
Iława oferuje mnóstwo atrakcji kulturalnych. Wielbiciele szant nie mogą przegapić festiwalu Szanty nad Jeziorakiem. Melomanów jazzu tradycyjnego przyciąga coroczna Złota Tarka. Miłośnicy podniebnych lotów przybywają do Iławy co dwa lata na Lotniczą Majówkę, a spragnieni wiedzy i nauki chętnie biorą udział w Pikniku Inspiracji nad Małym Jeziorakiem. Sportowcy również znajdą tu coś dla siebie. Iławski Półmaraton LA RIVE, Pomarańczowy Rajd Rowerowy, czy Wyścig Pięciu Jezior – Maraton MTB – to tylko nieliczne propozycje, jakie miasto ma do zaoferowania. Jeziorak to idealny akwen do organizacji imprez na wodzie. Regaty z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych czy też tradycyjna Błękitna Wstęga Jezioraka – każda z nich przyciąga żeglarzy z całej Polski. Nie można też pominąć Regat Pomarańczowych w klasie Optimist dla najmłodszych żeglarzy. W sezonie 2020 odbędzie się już 36. edycja tej imprezy.
Więcej na: www.it-ilawa.pl