Mrągowo to mazurskie miasteczko otoczone zielenią lasów i błękitem wód jezior, znane dobrze w Polsce oraz poza granicami kraju – między innymi ze względu na imprezy festiwalowe organizowane od lat w przepięknie położonym nad samym jeziorze Czos amfiteatrze. Ale imprezy to nie wszystko, choć z tego miasto słynie. Mrągowo, jako jedno z nielicznych miast na Mazurach, może pochwalić się oryginalnym Starym Miastem, a także licznymi atrakcjami turystycznymi w samej miejscowości, jak i w najbliższej okolicy.
Miasto festiwali i imprez kulturalnych
Co roku w Mrągowie odbywa się szereg imprez: Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej czy Mazurski Festiwal Operowy Belcanto. Mazurska Noc Kabaretowa jest organizowana w amfiteatrze już od 1999 r. Publiczność może podziwiać występy największych gwiazd polskiej sceny kabaretowej oraz najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej. Piknik Country co roku przyciąga tysiące fanów, którzy na kilka dni odmieniają oblicze miasta. Westernowe stroje, motocykle, samochody terenowe i osobowe oraz pojazdy konne można wtedy zobaczyć praktycznie wszędzie. Tę wyjątkową atmosferę można poczuć przez cały rok, odwiedzając Mrongoville Family Town – park rozrywki w stylu Dzikiego Zachodu. Z kolei Festiwal Kultury Kresowej przyczynia się do prezentacji artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. Biorą w nim udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech. Z racji organizowania tu tak licznych imprez o wysokiej randze, miejscowość aż dwukrotnie (w latach 2009 i 2011) otrzymała certyfikat Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „Mrągowo – festiwalowe miasto”.
Oryginalne Stare Miasto
Mrągowo, w odróżnieniu od innych mazurskich miejscowości, właściwie nie doznało zniszczeń w trakcie II wojny światowej; można tu poczuć prawdziwą atmosferę wschodniopruskiego miasteczka. Historyczny Ratusz z 1824 roku jest drugim najstarszym na Mazurach, stanowiąc do dziś wizytówkę miasta. Mieści się tu oddział Muzeum Warmii i Mazur. Po wojnie przy Ratuszu miała swój postój mrągowska dorożka, którą powoził repatriant z Wilna, Michał Symonowicz.
Obok budynku mieści się – starsza od Ratusza – Strażnica Bośniacka, w której w latach 1770-1792 stacjonował 9 Pułk Bośniaków. Obecnie jest tu Izba Pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi – Ernstowi Wiechertowi, urodzonemu w Piersławku k. Piecek. Zabytkowe kamienice, utrzymane w różnych stylach architektonicznych, znajdują się wzdłuż głównej osi staromiejskiej, wyznaczanej przez ulice: Warszawską, Królewiecką oraz Roosevelta. Brukowane trakty odzwierciedlają atmosferę dawnego mazurskiego miasteczka, tworząc niezapomniany klimat. Jednym z najstarszych, dobrze zachowanych budynków jest kamienica przy ul. Mały Rynek. Od 1819 roku mieści się tu apteka „Pod Orłem”.
Moc atrakcji w mieście i okolicach
Mrągowo i jego okolice obfitują w miejsca idealne do wypoczynku i rekreacji. Alejki, ukwiecone skwery, galeria kamiennych rzeźb pod gołym niebem, parki, promenada wzdłuż jeziora Czos – każde z tych miejsc zachęca do spacerów. Warto zatrzymać się na molo, poobserwować wodne ptactwo, żaglówki, łódeczki pływające po jeziorze i festiwalowy amfiteatr. W upalne dni spacerowicze znajdą ochłodę przy Jeziorze Magistrackim, przy mrągowskich fontannach na placu PCK i placu Wyzwolenia, w Parku Lotników, na plażach oraz przy Źródełku Miłości. Rodziny z dziećmi mogą aktywnie i miło spędzić czas na miniprzystani żeglarskiej – Ekomarinie – boiskach typu Orliki, w parku linowym przy Mrongoville czy na placach zabaw, których w miasteczku nie brakuje.
Zimą Góra Czterech Wiatrów stanowi idealne miejsce dla miłośników narciarstwa Interesująco prezentuje się również Ferma Jeleniowatych w Kosewie Górnym – warto wybrać się na spacer wśród pasących się swobodnie danieli i jeleni. W bliskiej okolicy znajduje się także gotycki kościół w Szestnie, wybudowany w drugiej połowie XV w., oraz ruiny krzyżackiego zamku, które warto obejrzeć.
A do niewątpliwie największych atrakcji regionu, bardzo blisko położonych od Mrągowa należą: Sanktuarium Maryjne w Św. Lipce (22 km), wojenna kwatera Hitlera – Wilczy Szaniec (35 km) oraz szlak kajakowy rzeki Krutyni.
Więcej informacji na:
www.mragowo.pl
www.it.mragowo.pl
FB/ImprezyMrągowo
Oprac. Kamila Górecka – Kirwiel
Wybrane wydarzenia w Mrągowie:
👉Disco Polo Mega Festiwal – 21 czerwca 2019
👉 Mrągowo Hip Hop Festiwal – 22 czerwca 2019
👉 Dni Mrągowa – 28-30 czerwca 2019
👉 Mega Dance Show Festiwal – 29 czerwca 2019
👉 21. Mazurska Noc Kabaretowa – 6 lipca 2019
👉 Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim XCO / XCR – 19-21 lipca 2019
👉 4. Mazurski Festiwal Operowy Belcanto – 20 lipca 2019
👉 38. Piknik Country Mrągowo – 26-28 lipca 2019
👉 Koncert Muzyki i Tańca Romów – 3 sierpnia 2019
👉 Mazurska Noc Rozrywki – 2 sierpnia 2019
👉 25. Festiwal Kultury Kresowej – 9-11 sierpnia 2019
👉 Festiwal Weselnych Przebojów – 16-17 sierpnia 2019
Lokalny przewodnik o perełkach Mrągowa
Fakt, że Mrągowo właściwie nie doznało zniszczeń podczas II wojny światowej, umożliwia poznanie – w jednym miejscu – co najmniej trzech stylów architektonicznych. To prawdziwa gratka dla wielbicieli dawnego budownictwa. Wzdłuż głównej osi staromiejskiej, tj. ulic: Warszawskiej, Królewieckiej oraz Roosevelta, natknąć się można na zabudowania w stylu neogotyckim, secesyjnym i neoklasycystycznym. Spacerując wzdłuż brukowanych ulic miasta, warto spoglądać w górę w kierunku fasad, które charakteryzują się wieloma detalami. Zwróćmy uwagę na elementy, które rzadko zobaczymy w innych mazurskich miastach: przepiękne starodawne balkony oraz zabytkowe przedwojenne drzwi – w liczbie ponad 200 sztuk!
Od 2010 roku w Mrągowie znajduje się – jedyne w północno-wschodniej Polsce – Muzeum Sprzętu Wojskowego z bogatą kolekcją historycznych pojazdów o przeznaczeniu militarnym. Założył je Sławomir Trzeciakiewicz, miejscowy kolekcjoner, który przez wiele lat gromadził pojazdy wojskowe. W tym momencie kolekcja liczy około 80 wyjątkowych egzemplarzy. Jej trzon stanowią te, które były wykorzystywane przez armię byłego Układu Warszawskiego. To tu można przejechać się ciężkim sprzętem wojskowym, z czołgiem T-55 włącznie.
Mrągowo to miejsce, w którym urodziło się albo wychowało wiele znanych osób. Wojciech Malajkat, znakomity aktor polskiej sceny teatralnej, chętnie wraca do Mrągowa jako letnik, ale również jako osoba medialna. I tak na przykład w 2013 roku w ramach dokumentu pt. Szlakiem Gwiazd, konkretnie w 10. odcinku, opowiadał o Mrągowie i pokazywał, jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat.
Z miastem związany jest również Karol Jabłoński, żeglarz, który odniósł sukcesy w żeglarstwie morskim, bojerach i regatach meczowych; wielokrotny mistrz świata oraz Europy, a także wychowanek i aktualny reprezentant klubu Baza Mrągowo.
W Mrągowie nakręcono też kilka filmów: Kochajmy syrenki (1966), Komisarz Blond i wszystko jasne (2009), część zdjęć do filmu Optymista (2010) oraz film krótkometrażowy Kładka (2013).
Wszystkich spragnionych kolejnych ciekawostek o mieście zapraszam na spotkanie z przewodnikiem w Informacji Turystycznej w Mrągowie.
Robert Wróbel – regionalista