Kampery i pola namiotowe świętują ostatnio wielki powrót. Oferują niezależność, swobodę wyboru miejsca postoju, prywatność i brak tłumów. Kto nie wspomina z rozrzewnieniem pierwszego wypadu na biwak, noclegu nad samą wodą, wieczornych ognisk i wszechogarniającej przyrody? A jeśli nigdy nie spędzaliście w ten sposób wakacji, czas spróbować. Kamper da Wam możliwość przemieszczania się wraz z całym dobytkiem – od jednego miejsca postojowego do drugiego – i zatrzymania się tam, gdzie akurat wyda Wam się najpiękniej i najciekawiej. Dzięki tej formie turystyki będziecie mogli biwakować w miejscach, w których inne opcje nie wchodzą w grę – w lasach czy bezpośrednio nad brzegami jezior. Obecnie infrastruktura kempingowa jest przyjazna kamperom i coraz bardziej rozbudowana, więc wybierając jedno z licznych pól kempingowych, oprócz malowniczej lokalizacji, zastaniecie także udogodnienia, które uczynią Wasz pobyt wyjątkowo komfortowym.
fot. © joyfull / Shutterstock.com fot. © Aleksey Korchemkin / Shutterstock.com
Gdy zdecydujecie się na pozostawienie kampera na jednym z dobrze przygotowanych pól kempingowych, czeka na Was ogrom możliwości spędzania wolnego czasu. Możecie zwiedzać liczne zabytki, jak np. gotyckie zamki, którymi ziemia mazurska i warmińska jest niemal usiana. Lokalną faunę i florę będziecie mieli okazję podziwiać w licznych rezerwatach i parkach krajobrazowych, wśród których największym jest Mazurski Park Krajobrazowy.
Na miłośników jazdy rowerem czekają niekończące się kilometry tras, m.in.: Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, Kanału Elbląskiego i powstająca właśnie Mazurska Pętla Rowerowa. Niezliczone jeziora i rzeki, zwłaszcza Wielkie Jeziora Mazurskie, czy też szlaki rzek Krutyni i Łyny, przyciągają fanów sportów wodnych. Popływacie tu kajakiem, żaglówką albo innym sprzętem napędzanym wiatrem, siłą ludzkich mięśni lub silnikiem. Wielu zainteresuje wyśmienita kuchnia regionalna i restauracje czy gospodarstwa agroturystyczne, w których można nabyć ekologiczne produkty.
fot. © Virrage Images / Shutterstock.com fot. © Andrey Armayagov / Shutterstock.com
Warmię i Mazury przecinają ciekawe szlaki tematyczne. Do najbardziej znanych tras samochodowych należą m.in.: Szlak Kopernikowski, Zamków Gotyckich oraz Fortyfikacji Mazurskich. Wyjątkową atrakcję stanowi Kanał Elbląski – zabytek unikatowy na skalę światową – oraz wydarzenia kulturalne, od muzyki począwszy, a kończąc na historycznych inscenizacjach, w tym najbardziej znanej – Bitwy pod Grunwaldem. Drogi ekspresowe oraz sieć tras krajowych i wojewódzkich umożliwiają bezpieczny i szybki dojazd do wielu wspaniałych miejsc. Podróżując kamperem będziecie także mieli możliwość zwiedzić pełne tajemnic bezdroża i dotrzeć tam, gdzie mało kto zagląda.
Zapraszamy więc do niezapomnianej podroży kamperem po Warmii i Mazurach, których niezliczone walory i atrakcje sprzyjają różnym formom aktywnej turystyki o każdej porze roku. Poznajcie miejsca, w których warto się zatrzymać.
Camping Pirat nad jeziorem Ukiel
fot. arch. Camping Pirat fot. arch. Camping Pirat fot. arch. Camping Pirat
Kemping znajduje się w stolicy Warmii, Olsztynie, i jest położony bezpośrednio nad malowniczym jeziorem Ukiel. Gości zachwyca przede wszystkim widok – długa linia brzegowa pozwala cieszyć się panoramą jeziora z każdej parceli pola kempingowego. Znajduje się tu także pomost oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego, w której zaopatrzycie się w kajaki, rowery wodne, a nawet motorówkę bez patentu. Do dyspozycji jest także basen oraz strefa saun nad brzegiem jeziora. Okoliczne lasy i ścieżki zachęcają do wycieczek pieszych i rowerowych. Duży, urozmaicony teren kempingu pozwala znaleźć spokojne miejsce na rozbicie namiotu czy postawienie przyczepy lub kampera. Na kompleks składa się także hotel z basenem oraz 3 saunami i restauracją, która proponuje menu inspirowane kuchnią regionalną i przeszła Kuchenne Rewolucje Magdy Gessler. Kemping jest skategoryzowany na 2* i rekomendowany przez Polską Federację Campingu i Caravaningu. Gwarantuje to doskonałe warunki do wypoczynku. Obiekt honoruje bon turystyczny.
fot. arch. Camping Pirat fot. arch. Camping Pirat fot. arch. Camping Pirat
Jezioro Ukiel, nazywane także Jeziorem Krzywym, znane jest z malowniczych zatoczek i półwyspów – stanowi rekreacyjne serce i dumę Olsztyna. To właśnie tutaj zlokalizowana jest plaża miejska, a także liczne obiekty sportowe. Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” oferuje trzy kąpieliska i wypożyczalnię sprzętu pływającego, platformy wypoczynkowe, place zabaw, boiska, skatepark (zimą snowpark), pomosty spacerowe i widokowe. Możecie tu spacerować promenadą i przemieszczać się rozbudowaną siecią ścieżek pieszo-rowerowych. Drugą część kompleksu stanowi Centrum Kajakarstwa, gdzie czeka na Was wypożyczalnia sprzętu sportowego, całoroczna hala do siatkówki plażowej oraz siłownia z odnową biologiczną. Trzecia część to Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego.
Sam Olsztyn pełen jest atrakcji, z których warto wymienić: Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Stare Miasto, Zamek Kapituły Warmińskiej czy malowniczy Park Centralny. Zatrzymując się w Olsztynie, będziecie mieli także okazję organizować wycieczki do wielu sąsiadujących miast i miasteczek – obfitujących w zabytki, atrakcje przyrodnicze, rekreacyjne i kulturalne.
Szarejkowe Wzgórza na Mazurach Garbatych
fot. arch. Gołdap MZ fot. arch. Gołdap MZ fot. arch. Szalone Walizki
Szarejki to urokliwa wieś, położona w okolicy Olecka na obszarze zwanym Mazurami Garbatymi. W Szarejkowych Wzgórzach na 27-hektarowej posiadłości można biwakować pod namiotem lub ustawić przyczepę czy kamper. Kemping wyposażony jest w niezbędną infrastrukturę: przyłącza prądu i wody do kamperów, przyczep kempingowych i sektorów namiotowych, toalety i umywalnie z gorącą wodą, sektor do zmywania naczyń i gotowania, pralkę oraz stoły i ławy do spożywania posiłków. Teren jest ogrodzony, a okolica spokojna i cicha. Obiekt jest zrzeszony w Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu.
Na miejscu czeka na Was kawiarnia Weranda, gdzie napijecie się dobrej kawy, zjecie coś smacznego czy po prostu odpoczniecie w – klimatyzowanym i oferującym bezpłatny dostęp do wi-fi – wnętrzu. Na terenie obiektu znajdują się chatki biesiadne, zapełniające się w czasie niepogody dziećmi, które bawią się, grają w gry planszowe, rysują czy oglądają TV. Jest tu także Mazurskie SPA, w którym znajdziecie prawdziwe ruskie banie, beczkę z zimną wodą oraz saunę. Istnieje również możliwość wypożyczenia quadów, rowerów, kajaków i skuterów, a także wybrania się na zorganizowany spływ kajakowy. Z myślą o najmłodszych gościach na terenie obiektu powstały dwa place zabaw (z huśtawkami, zjeżdżalnią, piaskownicą i trampoliną), a także boisko do gry w piłkę i boisko do siatkówki. Pod opieką rodziców dzieci mogą postrzelać z wiatrówek i pograć w rzutki. Miłośnicy kąpieli mają okazję skorzystać z sąsiednich jezior. Można do nich dotrzeć pieszo, rowerami, quadem, skuterem, samochodem bądź bryczką konną sąsiada. Jeśli wolicie kąpiele słoneczne, to w Szarejkach czeka na Was jedna z nielicznych w Polsce 27-hektarowa, trawiasta, słoneczna, zadbana plaża. Na terenie obiektu zostały także wydzielone miejsca na ognisko. A jeśli znudzi Wam się to wszystko, w bliskiej okolicy czeka wiele atrakcji, jak np.: bezkrwawe safari, park linowy czy obrotowa kawiarnia w Pięknej Górze Rudziewicz w Gołdapi, mosty w Stańczykach, piramida w Rapie oraz karmienie żubrów w Puszczy Boreckiej. Czego można chcieć więcej?
Camping KamA na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
fot. arch. Camping KamA fot. arch. Camping KamA fot. arch. Camping KamA
Camping KamA położony jest na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorem Tałty, 4 km od Mikołajek – urokliwego miasteczka zwanego Polską Wenecją. Ten kemping to nie tylko raj dla entuzjastów caravaningu. Oferuje również wspaniałe warunki dla żeglarzy, wędkarzy oraz tych, którzy kochają rowerowe i piesze wycieczki.
Kemping podzielony jest na dwie części – plac od strony jeziora, gdzie ustawiane są przyczepy i kampery, oraz plac powyżej, gdzie można ustawiać namioty. Kemping jest ogrodzony i strzeżony. Oferuje 60 miejsc postojowych. Na miejscu znajduje się przystań żeglarska, bar serwujący doskonałą, domową kuchnię (w tym świeże mazurskie ryby) oraz pełne zaplecze sanitarne z prysznicami i pralką.
fot. arch. Camping KamA fot. arch. Camping KamA
Czyste powietrze oraz obecność lasów i łąk sprawia, iż Camping KamA to doskonała baza wypadowa dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej, wodnej, a także idealne miejsce dla wędkarzy. Najmłodsi goście znajdą tu dla siebie plac zabaw, wodną zjeżdżalnię, piłkarzyki, boisko do siatkówki plażowej oraz dużo przestrzeni na zabawę. Można tu także skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i rowerów. Kemping jest skategoryzowany na 4* i był wielokrotnym laureatem nagrody „Mister Camping”.
fot. arch. Camping KamA fot. arch. Camping KamA
Lokalizacja sprawia, że jest to doskonałe miejsce wypadowe, umożliwiające zwiedzenie pobliskich miejscowości: Mikołajek, Rynu, Giżycka czy Mrągowa. W okolicy warto odwiedzić także: Wilczy Szaniec, sanktuarium w Świętej Lipce, Galindię, Wojnowo czy Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Stację Badawczą Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN w Popielnie oraz Stację Badawczą Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym.
Camping Cezar nad jeziorem Czos
fot. Paweł Krasowski fot. Paweł Krasowski fot. Paweł Krasowski
Camping Cezar położony jest w jednej z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych – Mrągowie – nad jeziorem Czos. Gościom oferuje wypoczynek w domkach oraz na polu namiotowo-kempingowym. Ośrodek położony jest w pięknej, malowniczej części miasta. Czuć tu prawdziwą atmosferę relaksu i wypoczynku oraz bliskość natury. Na terenie funkcjonuje bar Kowboj, gdzie można zjeść świeże domowe posiłki. Ogromną zaletą jest duża liczba atrakcji, które można znaleźć na miejscu oraz w okolicy.
Teren kempingu jest zadrzewiony. Znajdziecie tu bardzo atrakcyjne miejsca pod ustawienie przyczep i namiotów, podłączenia do prądu oraz duże i nowoczesne zaplecze sanitarne. Ponadto czekają na Was miejsca biwakowe, wzbogacone stołami do wspólnych posiłków i wyznaczone miejsce na ognisko.
fot. W. Bzura arch. UM Mrągowo fot. Paweł Krasowski
W odległości około 20 metrów od obiektu znajduje się największy plac zabaw dla dzieci, kąpielisko oraz piaszczysta plaża z wieloma pomostami, również wędkarskimi. Dla osób aktywnych i ceniących sobie ruch zaletą są boiska oraz możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego (m.in. rowerków, łodzi, jachtów i skuterów wodnych). Do Amfiteatru, w którym odbywają się najważniejsze imprezy (Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country czy Festiwal Kultury Kresowej) jest 200 metrów. Mrągowo jest także doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich znanych kurortów i atrakcji, których na tym obszarze jest naprawdę wiele.