fbpx

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE Warmii i Mazur

Warmia i Mazury to jeden z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Polski. Wielkie kompleksy leśne, setki jezior, malownicze krajobrazy i bogata historia – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów odwiedzających ten region. Jeśli szukasz pomysłu na wakacje, wyjazd weekendowy lub po prostu chcesz poznać Polskę od jej najlepszej strony, to koniecznie musisz zobaczyć największe atrakcje Warmii i Mazur.

Stolica regionu

Olsztyn to stolica Warmii, która oferuje idealne warunki do życia i wypoczynku. Miasto położone jest wśród malowniczych jezior i lasów. W Olsztynie i jego okolicach znajduje się kilkanaście jezior, w tym Jezioro Ukiel, Kortowskie, Długie, Pluszne czy Łańskie. Jeziora te są popularnymi miejscami do uprawiania sportów wodnych, wędkowania i rekreacji. Będąc w Olsztynie warto odwiedzić stare miasto i zlokalizowany tam zamek, w którym niegdyś rezydował Mikołaj Kopernik, a w którym obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur prezentujące historię regionu, kulturę i sztukę. Park Centralny to idealne miejsce na spacery, pikniki i zabawę na świeżym powietrzu. Wielu turystów, ale i mieszkańców chętnie spędza czas nad jeziorem Ukiel, które zlokalizowane jest zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Znajduje się tam plaża, kąpielisko, wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego, miejsca na piknik, trasy piesze i rowerowe. Słowem, to idealne miejsce dla relaksu i zabawy dla całej rodziny. Gdy pogoda nie dopisuje warto odwiedzić olsztyńskie obserwatorium, Muzeum Nowoczesności, Teatr Jaracza lub filharmonię. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Olsztyn jest chętnie odwiedzanym przez turystów miastem, a wielu decyduje się nawet związać się z nim na stałe, kupując własną nieruchomość z przeznaczeniem na letni wypoczynek. Jedną z najchętniej wybieranych lokalizacji są wspomniane wcześniej tereny wokół jeziora Ukiel.

Więcej: www.visitolsztyn.pl

Lidzbark Warmiński– przyszłe uzdrowisko

Na Warmii znajduje się wiele pięknych miast i miasteczek, a jednym z nich, które zasługuje na szczególną uwagę jest Lidzbark Warmiński. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, które zachowało swój średniowieczny charakter, co czyni je wyjątkowym i przyciąga turystów z całego kraju. Główną atrakcją Lidzbarka Warmińskiego jest jego zamek, który jest jednym z najważniejszych zabytków Warmii. Zamek ten zbudowany został w XV wieku, w stylu gotyckim, a obecnie pełni funkcję muzeum, gdzie można zobaczyć wiele cennych eksponatów związanych z historią i kulturą regionu. Kolejną atrakcją miasta jest piękna katedra św. Piotra i Pawła, zbudowana w stylu gotyckim. To jeden z najważniejszych kościołów w regionie, który zachwyca swoją architekturą i bogactwem wystroju. Lidzbark Warmiński to również doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji, szczególnie dla miłośników turystyki rowerowej (przez miasto przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo) i pieszej. W okolicy znajdują się malownicze krajobrazy, piękne lasy i wiele ścieżek rowerowych, które pozwalają na aktywny wypoczynek wśród natury. Warte odwiedzenia są tężnie solankowe oraz Termy Warmińskie – jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów basenowo-saunowych w Polsce. W Termach Warmińskich znajduje się wiele basenów, w tym basen sportowy, baseny rekreacyjne, jacuzzi, brodzik dla dzieci, a także zjeżdżalnie i basen zewnętrzny z ciepłą wodą. Do dyspozycji gości są również liczne sauny, m.in. fińska, parowa, ziołowa oraz bogaty wybór zabiegów spa i masaży.

Statkiem po trawie

Kolejnym interesującym punktem, wręcz obowiązkowym w czasie pobytu na Warmii i Mazurach, jest Kanał Elbląski, unikatowy zabytek sztuki hydrotechnicznej, który umożliwia pokonanie różnicy poziomów wody na trasie z Elbląga do Ostródy poprzez system śluz, a także częściowo po trawie – statki są przewożone po torach na specjalnych platformach zwanych pochylniami. Rejs po kanale to niesamowita atrakcja dla miłośników historii, inżynierii oraz pięknych krajobrazów. Wzdłuż kanału działa wiele restauracji, hoteli i pensjonatów oraz gospodarstw agroturystycznych, które promują lokalną kulturę, tradycję i kuchnię. Kanał można przemierzać także kajakiem lub podążać brzegiem pieszo albo na rowerze. Poruszając się odnogą kanału wiodącą z Miłomłyna dopłyniecie do Jezioraka – najdłuższego polskiego jeziora, które rokrocznie przyciąga rzesze miłośników żeglarstwa, a nad którym leży gościnna Iława. Miast to warto odwiedzić zwłaszcza z uwagi na bardzo dobre warunki i bogatą infrastrukturę służące amatorom wszelkich sportów wodnych. Koniecznie zobaczcie nowoczesny Port Śródlądowy Iława i wybierzcie się na rejs statkiem. Ciekawym miejscem jest też Wielka Żuława – wyspa położona na Jezioraku, którą można zwiedzać płynąc na nią promem lub łodzią. Wielka Żuława jest także popularnym miejscem dla wędkarzy, którzy chętnie łowią tu ryby. Na uwagę zasługują również ciekawe obiekty architektoniczne: zabytkowy dworzec kolejowy, ratusz miejski, Kościół Przemienienia Pańskiego czy budynek cerkwi św. Jana Teologa. Zaledwie 9 km od Iławy położony jest XIV-wieczny Zamek w Szymbarku, który niestety można zwiedzać tylko z zewnątrz, ale i tak warto wybrać się w to miejsce, bo robi ono duże wrażenie.

Więcej: www.zegluga.com.pl,
www.it.miastoilawa.pl

Kanał Elbląski – pochylnia / fot. rch.  ŻOE

Wielkie Jeziora Mazurskie

Jeśli fascynuje Was żeglarstwo, to za swój cel powinniście wybrać obszar Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie znajduje się największe jezioro w Polsce – Śniardwy. Kraina ta to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce i jednocześnie najchętniej odwiedzanych przez turystów. Zachwyca malowniczymi krajobrazami, niezliczonymi jeziorami i prawie nieograniczonymi możliwościami żeglowania. Tutejsze jeziora i sieć wodna je łącząca, licząca w linii prostej ponad 100 km., daje możliwość uprawiania wszelakich sportów wodnych – od wspomnianego już żeglarstwa, poprzez kajakarstwo, windsurfing, po nurkowanie. Miłośnicy dwóch kółek będą natomiast zachwyceni nową trasą rowerową – Pętlą Mazurską – wiodącą obok tego najdłuższego w regionie szlaku żeglownego. To na tym obszarze ulokowane są dwa popularne kurorty – Mikołajki i Giżycko, do których zachęcamy aby zajrzeć.

Sercem Mikołajek jest port, w którym można podziwiać łodzie i żaglówki wszelkich typów i rozmiarów, kołyszące się na wietrze. Miasto słynie z pięknej promenady, a spacer nią to punkt obowiązkowy programu. Warto także wejść na słynny most łączący dwa brzegi jeziora Mikołajskiego, aby zobaczyć niesamowity widok rozciągający się z niego i odwiedzić plażę miejską, mieszczącą się po drugiej stronie.

Giżycko natomiast to miasto leżące w samym centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Otaczające je tereny to wymarzone miejsce do uprawiania aktywnej turystyki, nie tylko wodnej. Na żeglarzy czeka Ekomarina – nowoczesny, największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy, położony nad jeziorem Niegocin. Będąc w Giżycku, koniecznie trzeba zobaczyć XIX-wieczną Twierdzę Boyen – najcenniejszy zabytek miasta, unikatowy nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. Na trasie spaceru po Giżycku powinien się też znaleźć zabytkowy most obrotowy na Kanale Giżyckim (Łuczańskim) – jedyny taki w Polsce i jeden z dwóch czynnych tego typu mostów w Europie, skrzydło zamku krzyżackiego (dziś odrestaurowana część luksusowego Hotelu ST Bruno****), kościół ewangelicki i Pasaż Portowy, z którego można przejść kładką

spacerową i nadwodną estakadą wprost na taras widokowy i giżyckie molo.

Więcej: www.mikolajki.eu,
www.gizycko.pl oraz
www.gizycko.turystyka.pl

Szlakiem Zamków Gotyckich

Fascynaci historii i zabytków powinni wyruszyć Szlakiem Zamków Gotyckich. Trasa ta prowadzi przez urocze, malownicze miejscowości i zapewnia niezapomniane wrażenia związane z historią i architekturą średniowiecznych zamków. Na trasie tego szlaku znajduje się wiele znanych i popularnych zamków, takich jak zamek w Nidzicy, zamek w Olsztynie, zamek w Lidzbarku Warmińskim, czy zamek w Kętrzynie. Wszystkie one zbudowane zostały w stylu gotyckim i są prawdziwymi perełkami architektury. Podczas wycieczki po Szlaku Zamków Gotyckich turyści mają okazję zobaczenia nie tylko zamków, ale również pięknych krajobrazów i innych zabytków historycznych. W okolicy znajdują się między innymi parki krajobrazowe, jeziora i rzeki, które oferują wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu. Podróż szlakiem to również wspaniała okazja do poznania kultury i tradycji regionu, takich jak muzyka ludowa czy kuchnia regionalna. Polecamy także odwiedzenie lokalnych festiwali i imprez, które pozwalają na poznanie kultury i lokalnych zwyczajów.

Mazury Garbate

Mazury Garbate to wyjątkowy obszar Pojezierza Mazurskiego, znajdujący się w północno-wschodniej części regionu. Chociaż nie ma ściśle wyznaczonych granic, to kraina ta obejmuje tereny niegdyś nazywane „Preussischer Landrücken” czyli Pruskim Grzbietem. Jej przybliżone granice to Wielkie Jeziora Mazurskie na zachodzie (Giżycko, Węgorzewo), granica państwa na północy (Gołdap) oraz granica województwa warmińsko-mazurskiego na wschodzie (Mieruniszki, Bakałarzewo, Raczki). Granicę południową wyznaczano w pobliżu Ełku lub nawet bardziej na północ, koło Małego Olecka. Do miast znajdujących się w obszarze Mazur Garbatych należą m.in. Gołdap, Olecko i Ełk. To magiczne miejsce z pewnością zachwyci każdego miłośnika przyrody i piękna krajobrazu. Mazury Garbate wyróżniają się falistym krajobrazem, który stał się ich znakiem rozpoznawczym. Region ten oferuje wiele atrakcji, w tym unikalny mikroklimat, liczne jeziora i rozległe lasy, które przyciągają turystów i osoby poszukujące lecznictwa uzdrowiskowego – na przykład w Uzdrowisku Gołdap. Ten obszar jest rajem dla miłośników przyrody, którzy cenią sobie kontakt z dziką naturą. Mazury Garbate są idealnym miejscem dla wędkarzy, grzybiarzy, rowerzystów, a także dla miłośników historii i tajemnic.

Więcej: www.uzdrowiskogoldap.pl

Wysoczyzna Elbląska

Będąc w województwie warmińsko-mazurskim warto wybrać się także na Wysoczyznę Elbląską i zwiedzić Elbląg czy Frombork, czyli miasta położone w obszarze Zalewu Wiślanego. To we Fromborku pochowany został Mikołaj Kopernik. Elbląg z kolei to dawne miasto hanzeatyckie z pięknie zrekonstruowanym starym miastem. Warto też pamiętać o nowych możliwościach dla żeglarzy, powstałych wraz z otwarciem przekopu Mierzei Wiślanej. Polecamy zatem szczególnie zwiedzanie atrakcji położonych na lądzie pływając po Zalewie i zawijając do portów położonych np. w Elblągu, Fromborku, Tolkmicku czy Suchaczu.

Frombork, fot. © Daniel Doerfler / Shutterstock.com

Oprac. Kamila Górecka-Kirwiel

Może Cię także zainteresować /You may be also interested in

Uwaga ! Love W_M używamy ciasteczek ! Kontynuując przeglądanie tej strony, zgadzasz się na to z premedytacją ! [Więcej]

Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. Klikając przycisk "Akceptuję" oświadczasz że się na to zgadzasz !

Zamknij