Pracownia Artystyczna Ceramic
Olsztyńska Pracownia Artystyczna Ceramic to miejsce, które powstało dzięki pasji i talentowi jej założycielki, Karoliny Ragóz-Namiotko. Z wykształcenia jest artystą i pedagogiem, dlatego w swojej pracowni, oprócz tworzenia oryginalnych prac z dziedziny ceramiki – zarówno tych unikalnych, dostępnych w pojedynczych egzemplarzach, jak i tych realizowanych w dużych seriach – oferuje warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych. Ręcznie wytwarzane przedmioty powstają z najlepszych mas ceramicznych i są pokryte nietoksycznym szkliwem przeznaczonym do kontaktu z żywnością. Wypala się je dwukrotnie w specjalnym piecu w wysokiej temperaturze, dzięki czemu przedmioty są trwałe oraz odporne na wodę i ścieranie. Dzieła pochodzące z pracowni można podziwiać na wystawach w galeriach sztuki i na festiwalach związanych ze wzornictwem, m.in. na Warmia Mazury Design Festival. Można je także kupić online pod adresem: www.fikadesign.eu, a tu znaleźć można więcej informacji o pracowni i ofercie warsztatów: www.ceramic.olsztyn.pl.
Słodycz tej Krainy
Według legendy założycielskiej, w roku 1974 rodzice obecnych właścicieli firmy – Danuta i Wacław Kondratowiczowie – zrezygnowali ze stabilnej pracy w państwowych zakładach i otworzyli pierwszą na olsztyńskim Starym Mieście lodziarnię. Tak rozpoczęła się wielka przygoda w świecie słodkości, która trwa do dziś. Tym, co wyróżnia Słodycz tej Krainy, jest fakt, że wszystkie produkty powstają na miejscu – nie są nigdzie przewożone, dzięki temu ich droga prowadząca do rozkoszy podniebień konsumentów jest ultrakrótka. Inspirację do ich wytwarzania właściciele czerpią, podpatrując najlepszych cukierników Europy, a sukces i dobry smak zawdzięczają łączeniu tradycyjnych, sprawdzonych receptur z własnymi, kreatywnymi pomysłami. Specjałów pochodzących ze Słodyczy tej Krainy można skosztować w kawiarni mieszczącej się na olsztyńskiej starówce przy ul. Kołłątaja 23. Znajdziecie tam też bawialnię, dzięki której będziecie mogli w spokoju delektować się wspaniałymi wyrobami cukierni przy filiżance wyśmienitej kawy – www.slodycztejkrainy.pl
Pigwoniada
Pigwoniada to coś jak lemoniada tylko, że zamiast cytryny do jej produkcji używa się owoców pigwowca. W odróżnieniu od cytryn, których pochodzenie jest często trudne do ustalenia, a zawartość chemii może powalić największego osiłka, owoce pigwowca pochodzą z plantacji producenta napoju, objętej procedurą BIO. Zarówno w procesie uprawy, jak i produkcji nie są stosowane żadne sztuczne dodatki. W napojach nie znajdziemy także kwasku cytrynowego, jest za to sporo naturalnej witaminy C – podobno znacznie więcej niż we wspominanej wcześniej cytrynie. W ofercie znajdziecie: pigwoniadę kwaśną (woda i sok z pigwowca), pigwoniadę klasyczną (woda, sok z pigwowca, cukier trzcinowy nieratyfikowany, CO2), pigwoniadę z herbatą (woda, herbata z własnego parzenia, sok z pigwowca, cukier trzcinowy nieratyfikowany) oraz pigwoniadę z miodem (woda, miód i sok z pigwowca). Więcej informacji i możliwość zakupu: FB Swiat Pigwowoca.
Podróżownik po Warmii i Mazurach
Podróżowniki to seria książek przeznaczonych dla dzieci w wieku powyżej 6 lat. Nie tylko najmłodsi, ale i rodzice mogą zatopić się w lekturze – jeśli oczywiście uda im się uprosić dziecko o pożyczenie. Autorami serii jest para znanych podróżników Anna i Krzysztof Kobusowie, którzy od lat udowadniają, że podróżowanie z dziećmi może być nie tylko przyjemne, ale też ekscytujące. Tym razem stworzyli publikację, która traktuje o regionie Warmii i Mazur. Dzięki niej poznacie te wspaniałe krainy poprzez zabawę, która nie pozwoli nudzić się żadnemu z członków rodziny. Książka zawiera m.in. naklejki, grę planszową, karty memo, tangramy, opowieści o zwierzętach i roślinach, ciekawostki kulturowe i geograficzne, opisy najważniejszych atrakcji, zagadki i zadania oraz miejsce na własną twórczość. Podróżownik po Warmii i Mazurach można kupić w wybranych punktach Informacji Turystycznej w regionie, księgarniach stacjonarnych i internetowych. Cena 25 zł.