fbpx

Uzdrowiska – po zdrowie na Warmię i Mazury

Mimo niezaprzeczalnych walorów naturalnych na Mazurach działa obecnie jedno uzdrowisko, mieszczące się w Gołdapi – miasteczku słynącym z najczystszego powietrza w Polsce, wód mineralnych i zasobów borowinowych. Do tego miana aspiruje także reprezentujący Warmię Lidzbark Warmiński, w którym już teraz można skorzystać z tężni solankowych oraz kąpieli w wodach termalnych.

Gołdap – miasto z najczystszym powietrzem w Polsce

W Gołdapi odetchniesz swobodnie najczystszym powietrzem w Polsce i spędzisz weekend, a nawet cały urlop, nie tylko latem, ale i zimą. Przepiękne położenie miasta, w pobliżu Puszczy Rominckiej i jeziora Gołdap, jest gwarancją wypoczynku, z dala od miejskiego zgiełku i codziennych trosk. Lasy są doskonałym miejscem spacerów i wypraw rowerowych, a jezioro do wędkowania.  

Gołdap z lotu ptaka, arch. Uzdrowisko Gołdap

Gołdap jest obecnie jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach, a zarazem prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, członkiem elitarnego międzynarodowego stowarzyszenia miast Cittaslow. Miejscowość jest znana z najczystszego w Polsce powietrza, borowin, wód mineralnych i leczniczych. Kuracje w Gołdapi przynoszą ulgę w schorzeniach reumatycznych, po urazach ortopedycznych, przy problemach kardiologicznych, schorzeniach układu oddechowego oraz w nadciśnieniu. Działają także zbawiennie na układ nerwowy i trawienny oraz choroby kobiece. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce tężnie solankowe oraz zdrój, nowoczesna pijalnia wód mineralnych i leczniczych z grotą solną. Teren uzdrowiska oplata sieć alejek spacerowych, są też ścieżki rowerowe, a blisko przebiega słynny szlak rowerowy Green Velo.

W Gołdapi stawia się na jakość życia, zdrowe, smaczne jedzenie, aktywność, relaks i naturę. Można tu skorzystać z szerokiej oferty zabiegów i bezcennych zasobów naturalnych. Wysokiej jakości wody gruntowe wydobywane z dużej głębokości mają właściwości wód mineralnych. Z poziomu 600 metrów wydobywana jest woda 0,6 % chlorkowo-sodowa i fluorkowa, natomiast z 400 metrów 0,12% chlorkowo–wodorowęglanowo–sodowa. Spożywanie tych wód wspomaga leczenie zaburzeń funkcjonowania żołądka, wątroby, trzustki, a także uzupełnia niedobory elektrolitów. Tężnie solankowe w Gołdapi mają długość 220 m. Spacerowanie wzdłuż nich jest wskazane w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, zatok, rozedmy płuc, alergii, nadciśnienia tętniczego, a także przewlekłego stresu i depresji. Groty solne odtwarzają naturalny mikroklimat i umożliwiają inhalacje, które pomagają w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, schorzeń dermatologicznych, niedoczynności tarczycy, chorób układu krążenia i schorzeń przewodu pokarmowego. Błota borowinowe, pochodzące ze złóż w Niedrzwicy, pomagają w stanach zapalnych, schorzeniach kości i mięśni, a także w przypadłościach kobiecych. Zabiegi przy ich użyciu wspierają regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek oraz poprawiają ukrwienie skóry. Idealne warunki naturalne panujące w Gołdapi sprzyjają leczeniu także innych problemów zdrowotnych, takich jak: otyłość, osteoporoza, choroby narządów ruchu, a także nerwica i rozmaite urazy.

Tężnie w Gołdapi, arch. Uzdrowisko Gołdap

Oprócz walorów uzdrowiskowych, Gołdap oferuje także idealne warunki do rekreacji i wypoczynku. Nieopodal miasta rozciąga się Puszcza Borecka, której główną atrakcją są żubry. W Zatykach, oddalonych kilkanaście kilometrów od Gołdapi, znajduje się natomiast gospodarstwo rolne „Bezkrwawe Safari”, gdzie można spotkać wiele gatunków zwierząt. W Rapie leżącej około 30 km na zachód  od Gołdapi, można zobaczyć prawdziwy grobowiec w kształcie piramidy. Natomiast na wschodzie powiatu gołdapskiego, w Stańczykach, możemy wejść na najwyższe w Polsce mosty arkadowe. Miłośnicy tajemnic powinni koniecznie się udać na wyprawę do mistycznej Puszczy Rominckiej i naszpikowanego bunkrami z czasów II wojny światowej Lasu Kumiecie. Będąc w Gołdapi warto także poznać lokalne smaki i spróbować kartaczy – regionalnej potrawy z pogranicza polsko-litewskiego. To miasto, które żyje i zaprasza turystów nie tylko latem. Zimą w Gołdapi przygotowane są trasy do narciarstwa biegowego, a na Gołdapskiej Górze uruchamiane są wyciągi obsługujące 2 kilometry sztucznie naśnieżanych i oświetlanych wieczorami tras zjazdowych oraz tor saneczkowy. Natomiast ścieżki Lasu Kumiecie oraz trakty dzielnicy uzdrowiskowej są przygotowywane do narciarstwa biegowego. Więcej o okolicach Gołdapi przeczytacie w artykule
Odkryj tajemnice pofałdowanej krainy Mazur Garbatych – ❤ W_M | PRZEGLĄD TURYSTYCZNY (lovewm.pl) oraz na www.uzdrowiskogoldap.pl

Lidzbark – warmiński pretendent do miana uzdrowiska

Zamek z lotu ptaka, arch. UM Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński to miasto pretendujące do miana uzdrowiska, które jak sama  nazwa wskazuje, mieści się na Warmii. Jego symbolem jest imponujący zamek biskupów warmińskich, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. To tu rezydowali: Ignacy Krasicki, kardynał Stanisław Hozjusz czy Mikołaj Kopernik. Obecnie na terenie kompleksu zamkowego mieści się luksusowy Hotel Krasicki**** oraz Muzeum Warmińskie, w którym zobaczymy zbrojownię z zabytkową bronią, kolekcje malarstwa, zbytkowe meble, monety, księgi i wiele innych ciekawych eksponatów. A wszystko to w doskonale zachowanych i odrestaurowanych komnatach. Zamek wzniesiono na wąskim półwyspie przy ujściu dwóch rzek – Łyny oraz Symsarny – to malownicze położenie dodaje uroku robiącemu i tak ogromne wrażenie kompleksowi.

Goście Hotelu Krasicki w najbliższym czasie będą mogli skorzystać z oferty pozwalającej na kompleksowe zadbanie o swoje zdrowie. Dostępne będą turnusy diagnostyki kardiologicznej, podczas których będzie można ocenić ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. W czasie tygodniowego pobytu będą wykonywane rozszerzone badania laboratoryjne, EKG, echo serca, Holter EKG oraz RR i dogłębna diagnostyka ogólnego stanu zdrowia z opracowaniem dalszych zaleceń i ustaleniem wstępnego programu leczenia. W oparciu o uzyskane informacje będzie możliwe monitorowanie leczenia za pomocą najnowocześniejszych rozwiązań medycznych służących do opieki zdalnej. Takie turnusy zdrowotne oferuje już Hotel Zamek Ryn ****. Więcej na stronie www.zamekryn.pl

Będąc w Lidzbarku warto wybrać się na wycieczkę brukowaną uliczką Mikołaja Reja z kolorowymi kamienicami, którą dojdziecie do kolejnej atrakcji – kościoła farnego św. Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia w stylu późnogotyckim powstała w drugiej połowie XIV wieku, a jej najbardziej charakterystyczny element to wysoka na 70 metrów dzwonnica. Idąc dalej, na niewielkim wzniesieniu zobaczycie barkowo-klasycystyczną Oranżerię, nazywaną także Pałacykiem Krasickiego. Obecnie w Oranżerii mieści się Miejska Biblioteka Pedagogiczna. Wokół Oranżerii rozciąga się ogród z fontanną, a na jej tyłach znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na panoramę miasta. Na uwagę zasługują także: historyczna remiza strażacka, ratusz, budynek starego młyna i amfiteatr, Wysoka Brama, zachowane fragmenty murów miejskich oraz bulwar nad Łyną.

Gdy zmęczą już was historyczne budowle, czas odwiedzić nowo otwarte tężnie solankowe. Obiekt liczy 100 metrów długości i 8 wysokości oraz posiada taras widokowy, z którego można podziwiać okolice Doliny rzeki Symsarny. Rozpylany w powietrze aerozol z wody leczniczej, wdychany podczas spacerów lub odpoczynku, sprzyja leczeniu wielu chorób, w tym związanych z funkcjonowaniem układu krwionośnego, oddechowego, przemianą materii oraz schorzeń i urazów układu kostno-stawowego.

Tężnie Solankowe, arch. Urząd Miasta Lidzbark Warmiński

Odwiert, z którego pochodzi woda został wykonany do głębokości 1035 m, a woda pochodzi z utworów dolnojurajskich i zawiera 17674,57 mg/litr rozpuszczonych składników mineralnych, głównie chlorków i sodu oraz zmienne stężenie jodków.

Tężnie otoczone są terenami leśnymi i łąkami, co powoduje, że w powietrzu znajdują się substancje zawierające m.in. olejki aromatyczne oraz fitoncydy o właściwościach bakteriobójczych, bakteriostatycznych, uspokajających i obniżających ciśnienie krwi, a także zbawiennie wpływających na górne drogi oddechowe. Ze względu na przewagę wiatrów zachodnich oraz południowo-zachodnich, w Lidzbarku Warmińskim mamy do czynienia z powietrzem o dobrej jakości i korzystnymi warunkami termicznymi oraz optymalną wilgotnością.

Oprócz samych tężni można tu skorzystać z helioterapii, czyli kąpieli słonecznych w specjalnie przygotowanych, dobrze nasłonecznionych miejscach. Możliwa jest także terapia ruchowa za pośrednictwem ćwiczeń na ścieżkach zdrowia oraz specjalnie dostosowanych urządzeniach. W planowanym dopiero budynku Pawilonu Zdrowia możliwa będzie krioterapia polegająca na oddziaływaniu na organizm niskich temperatur oraz balneoterapia w postaci aerozoloterapii za pomocą urządzenia  tężni zewnętrznej oraz małej tężni, do których zostanie doprowadzona woda lecznicza o właściwościach mineralnej wody leczniczej 1,75% chlorkowo – sodowej hipotermalnej.

W pobliżu tężni powstaje Warmińskie Centrum Rehabilitacji, w którym leczone będą głównie schorzenia narządu ruchu z zastosowaniem nowoczesnej neurorehabilitacji oraz schorzenia z zakresu kardiologii. Korzystanie z niego będzie możliwe od połowy roku 2023, czyli od momentu, gdy Lidzbark Warmiński zostanie wpisany na listę uzdrowisk.

Kolejnym punktem na uzdrowiskowym szlaku Lidzbarka Warmińskiego są Termy Warmińskie. To jeden z nielicznych w północnej Polsce ośrodków wykorzystujących zdrowotne właściwości wód termalnych. Potwierdzono, iż wykorzystywana tu woda spełnia właściwości solanki i tym samym może być używana do kąpieli leczniczych. Jest to więc doskonałe miejsce dla osób cierpiących na schorzenia układu krążenia, czy zaburzenia neurologiczne. Oprócz kompleksu basenów i zbiorników z wodami o różnych właściwościach, znajduje się tu także zewnętrzna rzeka o wyższej temperaturze, którą można pływać przez cały rok oraz rozbudowany kompleks saun różnego rodzaju, które także niosą za sobą znane i doceniane właściwości prozdrowotne.

Termy Warmińskie, arch. Urząd Miasta Lidzbark Warmiński

Będąc w Lidzbarku Warmińskim, nie sposób nie odwiedzić Parku Uzdrowiskowego Doliny Symsarny, który powstał w 2017 roku. Położony  w malowniczym przełomie rzeki, łączy miasto z zielonymi terenami idealnymi do odpoczynku i rekreacji. Teren parku nazywany jest potocznie „Lidzbarskimi Serpentynami”. Taką nazwę zawdzięcza meandrującemu biegowi rzeki Symsarny, która wdzięcznie wije się pomiędzy pagórkami.

Symsarna, arch. Urząd Miasta Lidzbark Warmiński

Kiedyś w Parku mieścił się amfiteatr i kąpielisko. Obecnie znajdują się tu urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego i elementy małej architektury. W wielu miejscach na spacerowiczów czekają wiaty, ławki, stoły i stojaki na rowery, także urządzenia do ćwiczeń i wyjątkowa Ścieżka Sensoryczna, gdzie można pobudzić wszystkie zmysły. Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny to idealne miejsce na aktywny wypoczynek – spacery, bieganie, nordic walking czy jazdę rowerem. Nie zabrakło tu również wątków historycznych – można zobaczyć zasypaną Diablą Jamę i Górę Okartową oraz pozostałości umocnień Trójkąta Lidzbarskiego. Miłośnicy fotografii i kontaktu z naturą także nie będą zawiedzeni – bogactwo gatunków fauny i flory oraz malownicze widoki będą dla nich istnym rajem.

Więcej na stronie: www.lidzbarkw.pl

Nieopodal Lidzbarka Warmińskiego położone jest Górowo Iławeckie, które również będzie w przyszłości zapraszać na wypoczynek prozdrowotny. Sprzyjać temu będą potwierdzone zasoby lecznicze, tj. borowiny, lecznicze wody oraz unikalny klimat. Budowany zakład przyrodoleczniczy z basenem oraz tężnie solankowe zostaną oddane do dyspozycji gości w roku 2023.

Oprac. Kamila Górecka-Kirwiel

Może Cię także zainteresować /You may be also interested in

Uwaga ! Love W_M używamy ciasteczek ! Kontynuując przeglądanie tej strony, zgadzasz się na to z premedytacją ! [Więcej]

Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. Klikając przycisk "Akceptuję" oświadczasz że się na to zgadzasz !

Zamknij