W Gołdapi odetchniesz swobodnie najczystszym powietrzem w Polsce i spędzisz weekend, a nawet cały urlop, nie tylko latem, ale i zimą. Dorośli znajdą tu chwile wytchnienia, a dzieci atrakcje. Przepiękne położenie miasta w pobliżu Puszczy Rominckiej i Jeziora Gołdap jest gwarancją wypoczynku, z dala od miejskiego zgiełku i codziennych trosk. Lasy są doskonałym miejscem spacerów i wypraw rowerowych, a jezioro do wędkowania, także podlodowego.
Zdrój przy granicy z Rosją i Litwą
Gołdap jest jedynym na Warmii i Mazurach uzdrowiskiem, a zarazem prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, członkiem elitarnego międzynarodowego stowarzyszenia miast Cittaslow. Jezioro Gołdap jest jeziorem transgranicznym, przecina je granica z Rosją. Przejście graniczne z Rosją i zaledwie 40-kilometrowy dystans dzielący miasteczko od granicy z Litwą to dodatkowe atuty Gołdapi. Miejscowość jest znana z najczystszego w Polsce powietrza, borowin, wód mineralnych i leczniczych. Kuracje w Gołdapi przynoszą ulgę w schorzeniach reumatycznych, po urazach ortopedycznych, przy problemach kardiologicznych, układu oddechowego oraz nadciśnieniu. Działają zbawiennie na układ nerwowy i trawienny oraz choroby kobiece. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce tężnie solankowe oraz zdrój, nowoczesna pijalnia wód mineralnych i leczniczych z grotą solną. Teren uzdrowiska oplata sieć alejek spacerowych, są też ścieżki rowerowe, a blisko przebiega szlak Green Velo.
Na spotkanie z żubrem i po miód
Kilkanaście kilometrów na zachód od Gołdapi jest Puszcza Borecka. Atrakcją w niej są żubry, które można podziwiać i fotografować (podobnie jak inne dzikie zwierzęta). Podobnie jest w Zatykach oddalonych kilkanaście kilometrów od Gołdapi. Tu ulokowane jest kilkusethektarowe gospodarstwo rolne „Bezkrwawe Safari” i tu amatorzy polowań z aparatem w rękach również nie będą zawiedzeni. W Rapie leżącej około 30km na zachód od Gołdapi, można zobaczyć prawdziwy grobowiec w kształcie piramidy, odrestaurowany w 2018 roku. Natomiast na wschodzie powiatu gołdapskiego, w Stańczykach, możemy wejść na najwyższe w Polsce monumentalne mosty arkadowe. Miłośnicy tajemnic powinni koniecznie się udać na wyprawę do mistycznej Puszczy Rominckiej i naszpikowanego bunkrami z czasów II wojny światowej Lasu Kumiecie. Smakosze znajdą znakomitą okazję, by spróbować wyjątkowych miodów z pasiek ukrytych w ostępach leśnych, wciąż jeszcze oddalonych od cywilizacji. Przy odrobinie szczęścia można trafić na rzadko spotykany miód ze spadzi iglastej, który jest dużo mniej słodki od nektarowego i ma wyczuwalny korzenny zapach. A kto lubi zjeść do syta, musi spróbować kartaczy – regionalnej potrawy z pogranicza polsko-litewskiego.
Atrakcje na stokach Pięknej Góry
Oprócz walorów uzdrowiskowych i krajobrazowych Gołdap ma idealne warunki do rekreacji i wypoczynku zimą. Gdy spadnie śnieg i przychodzi mróz, w Gołdapi przygotowane są trasy do narciarstwa biegowego, a na Gołdapskiej Górze, potocznie od kilkudziesięciu lat zwanej Piękną Górą, kręcą się wyciągi (kolej krzesełkowa i orczyki) obsługując 2 kilometry sztucznie naśnieżanych i oświetlanych wieczorami tras zjazdowych oraz tor saneczkowy. Na szczycie góry znajduje się kawiarnia obrotowa. Warto dodać, że zimą ścieżki Lasu Kumiecie oraz trakty dzielnicy uzdrowiskowej również są przygotowywane do narciarstwa biegowego.
Wypoczywaj w najpiękniejszym zakątku Mazur !!
Bazę noclegową znajdziesz na stronie www.uzdrowiskogoldap.pl
fot. arch. Gołdap Mazurski Zdrój